Keszthely

Keszthely

(9km od Hévíz)

Mesto Keszthely s cca 21.000 obyvateľmi je najľudnatejšou obcou pri jazere Balaton. Leží na západnom brehu, len 9 km od Hévíz. Keszthely má 750-ročnú históriu. Je najbohatšou obcou na historické a kultúrne pamiatky pri Balatone a je duchovným centrom celého balatonského regiónu. Panoráma s patinou, rad historických dedičstiev rôznych dôb, jediné autenticky obnovené ostrovné kúpele jazera sa zaslúžili o jedinečnú atmosféru mesta. Na pešej zóne v centra mesta Vás očakávajú reštaurácie a kaviarne s príjemnou atmosférou.

Dôkazom výnimočného postavenia mesta pri jazere Balaton sú náročne obnovený a zariadený kaštieľ Festetics (kaštieľ Helikon) s jedinečným parkom, gotický farný kostol na námestí mesta a Múzeum Balatonu. Vďaka historickým pamiatkam, múzeám a pozoruhodnostiam je jedným sa najnavštevovanejších balatonským mestom, právom považované za hlavné mesto Balatonu.

Dynamicky sa rozvíjajúce mesto je živou turistickou destiláciou a obľúbeným letoviskom, ktorá očakáva návštevníkov aj bohatou kultúrnou ponukou. Každoročne sa tu v letných mesiacoch poriadajú rôzne festivaly a kultúrne podujatia. Stálu hudobnou udalosťou mesta je letný "Balaton fesztivál" a jesenný festival "Balatoni Ősz". V tomto malebnom mestečku nájdete historické pamiatky všetkých architektonických štýlov, ktoré mestu dodávajú neopakovateľné čaro.

Návštevníkom Keszthely ponúka 3 pláže, ideálne na kúpanie, relaxovanie, či slnenie a jedinečný kúpeľný ostrov, na ktorom bol prvý kúpeľný dom postavený už v roku 1864.
Vďaka starobylému výzoru, mnohým kultúrno-historickým pamiatkam, vynikajúcim kultúrnym programom a blízkosti Hévíz-u je Keszthely jedným z najnavštevovanejších miest Balatonu.

Najznámejšie turistické zaujímavosti

Zámok Festetics - je najvýznamnejšou historickou pamiatkou mesta. So svojimi 101 miestnosťami je štvrtým najväčším a najkrajším aristokratickým, sídlom v Maďarsku. Stavbu barokového kaštieľa začal Kristóf Festetics v roku 1745. Jednoposchodovú budovu v tvare U rozšíril jeho syn, Pál.

Zámok slúži dnes ako zámocké múzeum Helikon. Súčasťou zámockého múzea sú interiéry zámku s dobovým nábytkom a predmety pochádzajúce z 18. a 19. storočia. Prízemné sály ponúkajú zbierku najcennejších maďarských zbraní a veľmi cennou zámockou knižnicou, ktorá obsahuje 100 tisíc zväzkov. Nenechajte si ujsť ani Múzeum kočov vystavujúce koče a sane kráľovskej rodiny.

Budovu obklopuje krásna záhrada a anglický park s vodotryskom. V záhrade rastú pradávne stromy, medzi nimi nájdete niektoré aj 400 ročné. Pod zámkom je vybudovaný 500 ročný pivničný systém, v ktorom od roku 2005 sídli Dom Balatonských Vín, ktorý ponúka aj prehliadky spojené s degustáciou.

Múzeum organizuje zaujímavé výstavy s rôznou tematikou. V priestoroch zámku sa každoročne konajú významné kultúrne podujatia, má vlastné kongresové centrum a divadelné priestory.
Otváracia doba:

Letná:

1. júna - 30. júna, utorok – nedeľa 9.00.-17.00 hod./.

1. júla – 31. augusta , denne 9.00 - 18.00 hod.

Zimná:

1. september – 31. máj , utorok – nedeľa 10.00. – 17.00.hod.

Vstupné:
múzeum: dospelí 2000 Ft,

Deti do 6 r. – zdarma/dospelí

Nad 62r.          1000 Ft


Adresa: Helikon Kastélymúzeum, Kastély u. 1., 8360 Keszthely
Tel.: +36 (0)83 314194

Múzeum Balatonu – oboznamuje návštevníkov so vznikom a históriou jazera s jeho flórou a faunou. Dozviete sa tu všetko o Balatone (flóra a fauna, história kúpeľných miest a plavba loďou, archeológia a etnológia ) a môžete tu vidieť až 7.000 rokov staré nálezy.

Vstupné: dospelí 600 Ft / osoba

deti 300 Ft/osoba

 rodinná vstupenka min. 2 dospeli+2 deti 1200 Ft.

Adresa: Keszthely, Múzeum u. 2.

Otváracia doba:

1.5.- 31.10.  (utorok – nedeľa)

10.00 – 18.00 hod.

1.1. – 30 .4. (utorok – sobota)

9.00. – 17.00 hod.

 

Za návštevu stojí Historické panoptikum, Csigaparlament, Múzeum bábik , Georgikon Majormúzeum, ako aj marcipánové múzeum a cukráreň.

Navštívte aj naše ďalšie stránky

logo vargaelektro.euLogo pripojka.eulogo pripojkashop.sk