TIHANY

Tihany

(70km od Hévíz)

Najnápadnejším bodom krajiny Balatonu je Tihanyský polostrov. Osamelý blok týči sa nad úžinou ako strážna veža. Už pred deviatimi storočiami postavili na jeho menšom kopci kostol a kláštor. Z pôvodného kostola sa zachovala už len krypta v románskom slohu, ktorú podopierajú mohutné stĺpy, nad ním bol vybudovaný barokový opátsky kostol. V opátskom múzeu každé leto usporadúvajú koncerty.

V Maďarsku založili prvú vážnejšiu oblasť pre pestovanie levandule práve v Tihanyi v dvadsiatich rokoch 20-ho storočia, a keďže obsah éterického oleja tu pestovanej levandule bol veľmi vysoký - prevýšila aj kvalitu pestovanej na pôvodných francúzskych záhonoch - levanduľa z Tihany sa stala svetoznámou.

Pri návšteve jedného z najväčších festivalov v Tihány ,,festivalu levandule” (15.6.-21.6.2015)  máte možnosť vidieť miestnych spracovateľov a remeselníkov levandule a  ich výrobky  je možné zakúpiť v každej forme: napr. levandulové džemy, nápoje, rôzne sladkosti, med, alebo kozmetika. Motívy levandule nájdete tiež na keramike, či textile.

Hlavnou atrakciou je prehliadka levanduľového domu, v ktorom je predstavený spôsob pestovania i spracovania levandule. Tí z vás, ktorí si tento deň naozaj chcú užiť, môžu vyskúšať i zber levandule s profesionálnymi zberačmi.

Prežite deň s nádychom Provensálska – s vôňou levandule, dobrého jedla a skvelých vín. Ozajstný zážitok  pre milovníkov romantiky, pohody a dobrej nálady, pri ktorom si kráľovnú /nielen/ Stredomoria jednoducho zamilujete…

http://www.tihany.hu/index.php/hu/

Navštívte aj naše ďalšie stránky

logo vargaelektro.euLogo pripojka.eulogo pripojkashop.sk